Uraganiškomis atakomis pirmojo kėlinio viduryje varžovus pribloškę lietuviai antrojo ketvirčio pradžioje jau triuškino varžovus (33:13), o po didžiosios pertraukos turėjo net 33 taškų persvarą (61:28).

Vėliau mūsiškiai sumažino apsukas, bet Rusijos rinktinei išsikapanoti iš gilios duobės jau buvo per vėlu.

„Per pirmus du kėlinius atlikome tikrai labai gerą darbą. Manau, kad esame verti to, ką pasiekėme“, - po pergalės sakė 21 tašką surinkęs ir 13 kamuolių atkovojęs vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas.

Sekmadienio vakarą, 21.15 val. dėl čempiono vardo Lietuvos komanda klasikiniame finale kovos su Serbijos ekipa. Serbai antrame pusfinalyje po įtemptos kovos 76:71 įveikė Argentinos bendraamžius.

Serbijai ir Lietuvai akistata finale bus jau antroji šiose pirmenybėse. Antrojo etapo mače lietuviai nugalėjo varžovus 71:54.

Pusfinaliuose pralaimėjusios Rusijos bei Argentinos rinktinės sekmadienį, 19 val. išsiaiškins bronzos medalių savininkus.

Lietuvos rinktinė į finalą žengė laimėjusi 6 iš 8 mačų. Ketvirtfinalyje mūsiškiai penktadienį 87:75 nugalėjo varžovus iš Lenkijos.

Į atkrintamąsias varžybas tik per plauką patekę rusai penktadienį 79:74 eliminavo favoritę JAV ekipą.

Ketvirtfinalyje Rusijos rinktinės galėjo ir nebūti. Juos išgelbėjo tik Argentinos komanda, kuri lemtingame antrojo etapo mače tritaškiu paskutinę sekundę išplėšė pratęsimą, per kurį palaužė Brazilijos krepšininkus. Tokiu būdu brazilai liko už atkrintamųjų varžybų borto, o rusai iškopė į kitą etapą.

Abi komandos kovėsi praėjusių metų U-18 Europos čempionate. Ir tąsyk Vilniuje 90:61 triumfavo lietuviai.

Rungtynės:

Lietuvos rinktinėje susitikimą pradėjo Vytenis Čižauskas, Edgaras Ulanovas, Dovydas Redikas, Rolandas Jakštas ir Jonas Valančiūnas.

Rusijos starto penketas: Aleksandras Gudumakas, Sergejus Karasiovas, Vladislavas Truškinas, Dmitrijus Kulaginas, Aleksandras Varnakovas.

Pirmieji lietuvių metimai skriejo pro šalį, o rusus tolimu šūviu į preikį išvedė D. Kulaginas (0:3). Lietuvos komandai pirmuosius taškus R. Jakštas pelnė sužaidus kiek daugiau nei tris minutes (2:3). Netrukus puolėjas kartojo netaiklų komandos draugo metimą ir išvedė mūsiškius pirmyn (4:3).

R.Jakštas ir toliau vienintelis rinko Lietuvos ekipos taškus, bet netrukus prisijungė ir D. Redikas. Abu krepšininkai pataikė po tritaškį, priversdami Rusijos komandą prašyti pirmosios minutės pertraukėlės (10:5).

Dar vienu tolimu šūviu bėgimą į priekį pratęsė V. Čižauskas, o D. Redikas kontratakoje krovė kamuolį iš viršaus (15:5). Netrukus pirmuosius taškus taip pat dėjimu pelnė ir J. Valančiūnas – spurtas 12:0 (17:5).

Ketvirčio pabaigoje R. Jakšto, V. Čižausko ir J. Valančiūno metimai leido lietuviams po 10 minučių turėti solidų pranašumą (25:11).

Antrojo ketvirčio pradžioje sėkmingai į žaidimą įsijungė ir Arnas Butkevičius, pelnęs dvitaškį su bauda (28:11). Varžovų gretose vienintelis D. Kulaginas „ardėsi“ – iš 13 pirmųjų rusų taškų šis krepšininkas pelnė 10 (30:13).

Dar nesužaidus nė 12 minučių J. Valančiūnas dvitaškiu su papildomu metimu nuo baudos linijos didino skirtumą iki triuškinančio (33:13). Lietuvos rinktinės lyderis vis lengviau nardė po varžovų krepšiu ir džiugino gausiai susirinkusius aistruolius dėjimais (37:16).

Tritaškį pataikė ir aikštelėje pasirodęs Ž. Skučas, o Lietuvos komandos persvara nenumaldomai augo toliau (44:19). Rusijos komandos negelbėjo ir prašomos minutės pertraukėlės – varžovų rankos drebėjo, kamuolys sprūdo į užribį arba mūsiškiams, o praraja tarp ekipų vis augo (50:19).

Džiaugsmą aptemdė tik Renaldo Simanavičiaus trauma. Antrojo ketvirčio pabaigoje įžaidėjas nesėkmingai nusileido ant parketo ir aikštelę paliko ant komandos draugų rankų. Kėlinio pabaigoje Rusijos ekipai pavyko tik šiek tiek sumažinti atsilikimą – 53:26.

Po didžiosios pertraukos Lietuvos krepšininkai į aikštelę išėjo ne mažiau susikaupę – po kelių minučių mūsiškių persvarą vėl perkopė 30 taškų atžymą (61:28). Rusijos rinktinė ir toliau laikėsi tik D. Kulagino pastangomis. Gynėjas trečiojo kėlinio pradžioje jau buvo surinkęs 22 taškus (61:35), o rusai sugebėjo laimėti atkarpą 7:0.

J. Valančiūnui atsisėdus ant atsarginių žaidėjų suolo Lietuvos komandos atakos ėmė strigti ir Rusijos ekipa tęsė spurtą (61:37). Pamažu rusai mažino atsilikimą ir privertė K. Maksvytį prašyti minutės pertraukėlės bei grąžinti į aikštelę lyderius (64:43).

Tuo metu varžovai ėmė pataikyti ir sudėtingus tritaškius (66:48). Vis dėlto prieš lemiamą kėlinį Lietuvos rinktinė turėjo įtikinančią 20 taškų persvarą (70:50).

Ketvirtojo ketvirčio pradžioje lietuvių atakos vėl strigo ir S. Karasiovo taškais rusai mėgino kilti į šturmą (72:57), priversdami Lietuvos rinktinės trenerius vėl prašyti minutės petraukėlės.

Nors Lietuvos rinktinės atakų uraganas ir išsikvėpė, tačiau oponentai skirtumą mažino lėtai, o laikas tirpo. Kėlinio viduryje komandas dar skyrė 13 taškų (72:59). Likus 4 min. Vladislavas Truškinas pataikė sudėtingą tolimą metimą, bet baudos metimais distanciją išlaikė D. Redikas (76:62). Netrukus Deividas Pukis taip pat smeigė tritaškį ir likus žaisti 3 min. Lietuvos komanda galėjo lengviau atsikėpti (79:62).

Paskutinę rungtynių minutę Rygos arenos aistruolių minia ėmė skanduoti „Mes laimėjom!“, o jų palaikoma komanda ramiai nužygiavo į finalą – 85:68.

Statistika

Lietuva – Rusija 85:68 (25:11, 28:15, 17:24, 15:18)

Lietuva: Jonas Valančiūnas 21 taškas (8/10 dvit., 5/7 baudų; 13 atk. kam.), Dovydas Redikas 13 (1/5 trit., 3/4 dvit., 4/4 baudų), Žygimantas Skučas 12 (1/1 trit., 2/3 dvit., 5/5 baudų), Rolandas Jakštas 11, Vytenis Čižauskas 9 (7 atk. kam., 7 rez. perd.), Arnas Butkevičius ir Edgaras Ulanovas (5 atk. kam.) po 5, Deividas Pukis 4, Renaldas Simanavičius ir Tautvydas Sabonis po 2, Egidijus Mockevičius 1.

Rokas Giedraitis nežaidė.

Rusija: Dmitrijus Kulaginas 27 (3/4 trit., 6/11 dvit., 6/8 baudų), Aleksandras Tichoninas 13, Sergejus Karasiovas ir Vladislavas Truškinas po 9, Viktoras Zariažka 5, Michailas Karpačiovas 3, Artiomas Vichrovas 2.

Dvitaškiai: Lietuva 23/39 (59 proc.) – Rusija 18/37 (49 proc.)

Tritaškiai: Lietuva 6/25 (24 proc.) – Rusija 8/24 (33 proc.)

Baudų metimai: Lietuva 21/25 (84 proc.) – Rusija 8/12 (67 proc.)

Atkovoti kamuoliai: Lietuva 43– Rusija 22

Rezultatyvūs perdavimai: Lietuva 17 – Rusija 13

Klaidos: Lietuva 13 – Rusija 14

Perimti kamuoliai: Lietuva 6 – Rusija 4