Pirmą kartą čempionate taip anksti žaidę lietuviai po dramatišku pralaimėjimu 65:67 Makedonijos rinktinei pasibaigusio ketvirtfinalio poilsiui turėjo mažiau nei 20 valandų.

Slovėnijos rinktinė trečiadienį ketvirtfinalyje 64:86 nesustabdė nugalėtojos titulą ginančios Ispanijos ekipos.

Pergalė ketvirtadienio susitikime su slovėnais įteikė mūsų šalies rinktinei svarbų paguodos prizą – bilietą į olimpinės atrankos turnyrą ir galimybę užbaigti pirmenybes 5-oje pozicijoje. Paskutinio Lietuvos rinktinės mačo, kuris vyks šeštadienį, varžovė paaiškės penktadienio pavakarę.

Kelialapius į olimpinę kvalifikaciją iškovos 3-6 vietas čempionate užėmusios rinktinės. Finalininkėms iškart atiteks tiesioginiai bilietai į kitąmet Londone vyksiančias žaidynes.

Pralaimėjusiems Slovėnijos krepšininkams šeštadienį beliks sužaisti vieną mačą dėl garbės ir 7-osios vietos.

Rungtynės

Lietuvos rinktinės starto penketas: Mantas Kalnietis, Rimantas Kaukėnas, Simas Jasaitis, Darius Songaila, Robertas Javtokas.

Slovėnijos rinktinės starto penketas: Jaka Lakovičius, Zoranas Dragičius, Edo Muričius, Erazemas Lorbekas, Mirza Begičius.

Martynas Lapinskas

Mačas prasidėjo tiksliais E. Lorbeko ir J. Lakovičiaus metimais, o Lietuvos komandoje pirmasis ledus pralaužė R. Kaukėnas (2:4). Lietuviu įkvėpė galingas R. Javtoko dėjimas, tačiau varžovai visą laką buvo viena koja priekyje, o skirtumas dar augo, kai po mūsiškių klaidos vienas į kontrataką pabėgo Z. Dragičius (6:12).

Po dar vieno Slovėnijos rinktinės gynėjo metimo K. Kemzūra prašė pirmosios minutės pertraukėlės (6:14).

Po jos Jonas Valančiūnas sėkmingai žaidė prieš M. Begičių, S. Jasaitis pataikė vieną baudą, o Š. Jasikevičius užbaigė ataką ir skirtumas tirpo (11:14). Po dar vieno Š. Jasikevičiaus metimo iš eigos slovėnų persvara sumenko iki minimumo (15:16).

Vienas taškas ekipas skyrė ir po pirmojo kėlinio (19:20).

Prasidėjus antram ketvirčiui Lietuvos rinktinė sėkmingai apsigynė, o toli į priekį pabėgęs M. Pocius atbulu dėjimu pirmą kartą išvedė aikštelės šeimininkus į priekį, o netrukus persvarą padidino R. Javtokas (23:20).

Nors Matjažas Smodišas tritaškiu santykį lygino, bet slovėnų strategas Božidaras Maljkovičius buvo priverstas prašyti minutės pertraukėlės, kai dukart iš eilės sėkmingai atakas užbaigė M. Kalnietis (27:23).

Po pauzės slovėnai laimėjo atkarpą 5:0 ir persvėrė svarstykles savo naudai (27:28). Pranašumą Lietuvos rinktinei sugrąžino R. Kaukėnas ir R. Javtokas, kartu iniciavę spurtą 7:0 (34:28). Netrukus gražiai suveikė Š. Jasikevičiaus ir R. Javtoko derinys du prieš du, pasibaigęs įspūdingu vidurio puolėjo dėjimu iš viršaus (36:30).

Prieš didžiąją pertrauką Š. Jasikevičius baudos metimais ir J. Valančiūnas dvitaškiu dar didino skirtumą, o ketvirtis baigėsi M. Kalniečio dėjimu bei rekordine mūsiškių persvara (44:33).

Trečiojo kėlinio pradžioje Lietuvos krepšininkų atakos strigo, slovėnai pelnė 4 taškus be atsako ir K. Kemzūra sustabdė žaidimą minutės pertraukėle (44:37). Po jos lietuviai vėl įsibėgėjo – S. Jasaičio tritaškis atstatė dviženklį mūsiškių pranašumą (49:39).

Vis dėlto Lietuvos komanda vėl krito į duobę – varžovai spurtavo 7:0 ir jau lipo ant kulnų (49:46). Užvirė atkakli ir lygi kova, lietuvius gelbėjo tai, Slovėnijos krepšininkai staigiai prisirinko pražangų ir siuntė mūsiškius prie baudos metimų linijos (57:52).

Paskutinę ketvirčio sekundę M. Kalnietis sudėtingu metimu fiksavo 6 taškų Lietuvos komandos pranašumą (63:57).

Bet vos prasidėjus lemiamam kėliniui pirmąjį savo tritaškį smeigė J. Lakovičius, pataikė ir E. Lorbekas (63:62). Spurtą iki 7:0 pratęsė ir slovėnus į priekį išvedė M. Smodišas (63:64).

Klystantys ir nepataikantys Lietuvos krepšininkai neturėjo galimybių greitai taisyti situacijos ir vėl buvo priversti vytis oponentus (65:68). Likus žaisti mažiau nei 4 min. pavojaus varpai gaudė dar garsiau, kad sudėtingą metimą pataikė J. Lakovičius (68:72).

D. Songaila metimu iš po krepšio ir J. Valančiūnas galingu dėjimu lygino santykį (72:72) ir užrogramavo trilerį paskutinėms minutėms.

Likus pusantros minutės rezultatą baudos metimais persvėrė Š. Jasikevičius (76:74), bet E. Lorbekas pataikė tritaškį (76:77). Mūsiškiai surengė nesėkmingą ataką, bet R. Kaukėnas gynyboje perėmė kamuolį, o tuomet M. Kalnietis smeigė tritaškį (79:77), varžovų atsakui palikdamas 19 sek.

Po minutės pertraukėlės J. Lakovičiaus dvitaškis metimas buvo „trumpas“, o kamuolį atkovojo R. Kaukėnas. Po dar vienos pauzės slovėnai likus 3,3 sek. prie baudų metimų linijos pasiuntė M. Kalnietį. Gynėjas pataikė tik vieną metimą (80:77), tačiau paskutinė Slovėnijos rinktinės ataka buvo labai netiksli ir pergale džiaugėsi mūsiškiai.

Statistika

Slovėnija – Lietuva 77:80 (20:19, 13:25, 24:19, 20:17)

Slovėnija: Goranas Dragičius (1/5 trit., 5/6 dvit., 3/4 baudų; 5 atk. kam., 4 rez. perd., 4 kld.) ir Erazemas Lorbekas (1/4 trit., 5/8 dvit., 3/4 baudų; 5 atk. kam.) po 16 taškų, Mirza Begičius 11 (4 blk.), Zoranas Dragičius 10, Sašo Ožboltas 9, Matjažas Smodišas 8 (6 atk. kam.), Jaka Lakovičius 7 (4 rez. perd.).

Lietuva: Mantas Kalnietis 17 (2/5 trit., 4/10 dvit., 3/4 baudų; 4 rez. perd.), Darius Songaila (5/8 dvit., 2/2 baudų) ir Šarūnas Jasikevičius (4/6 dvit., 4/4 baudų; 7 rez. perd.) po 12, Rimantas Kaukėnas 10 (4/11 dvit., 2/2 baudų; 4 atk. kam., 4 rez. perd., 3 per. kam.), Robertas Javtokas 9, Jonas Valančiūnas 8 (6 atk. kam.), Martynas Pocius 6, Simas Jasaitis 4, Paulius Jankūnas 2.

Kšyštofas Lavrinovičius (8:17 min.) taškų nepelnė, o Tomas Delininkaitis nežaidė.

Dvitaškiai: Slovėnija 23/43 (54 proc.) – Lietuva 27/54 (50 proc.)

Tritaškiai: Slovėnija 8/23 (35 proc.) – Lietuva 3/10 (30 proc.)

Baudų metimai: Slovėnija 7/10 (70 proc.) – Lietuva 17/20 (85 proc.)

Atkovoti kamuoliai: Slovėnija 33 – Lietuva 38

Rezultatyvūs perdavimai: Slovėnija 14 – Lietuva 20

Klaidos: Slovėnija 12 – Lietuva 11

Perimti kamuoliai: Slovėnija 8 – Lietuva 8

Blokai: Slovėnija 5 – Lietuva 3.