Mūsiškiams tai buvo pirmoji nesėkmė planetos pirmenybėse, o varžovai pratęsė savo pergalių seriją iki 8.

Finale JAV stratego Mike’o Krzyzewski vyrai sekmadienį susitiks su Turkijos rinktine, kuri kitame pusfinalyje po dramatiškos kovos 83:82 įveikė Serbiją.

Šeštadienio rungtynėse amerikiečiai dviženklę persvarą susikrovė jau pirmame kėlinyje, kuriame Kevinas Durantas pelnė net 17 taškų. Savo pranašumą JAV rinktinė be didesnių svyravimų apgynė iki pat mačo pabaigos, o nesulaikomai žaidęs jų lyderis iš viso surinko net 38 taškus.

Lietuvos rinktinės vedliui Linui Kleizai buvo juoda diena. Varžovų gynybos pančiais surakintas puolėjas pataikė vos 1 iš 11 metimų ir finišavo su 4 taškais savo sąskaitoje.

Anksčiau dukart pasaulio čempionatuose (1998 ir 2006 m.) dalyvavę mūsų šalies krepšininkai abusyk suklupo ketvirtfinalyje ir užėmė 7-ąsias vietas, tad Turkijoje jie jau atvertė naują istorijos puslapį vien patekę į pusfinalį.

Rungtynėms teisėjavo Carlas Jungebrandas (Suomija), Marcosas Fornies Benito (Brazilija) ir Saša Puklas (Slovėnija). Rungtynių komisaras – Krzysztofas Koralewskis (Lenkija).

Lietuvos krepšininkai laimėjo visus penkis susitikimus pirmojo etapo D grupės varžybose, aštuntfinalyje 78:67 nugalėjo Kinijos rinktinę, o įspūdingame ketvirtfinalyje 104:85 sutriuškino Argentinos nacionalinę komandą.

Amerikiečiai iki šeštadienio taip pat žaidė užtikrintai. Pirmojo etapo B grupės varžybose jie iškovojo penkias pergales iš tiek pat galimų ir užėmė pirmą vietą, o aštuntfinalyje susitiko su Angolos komanda, kurią sutriuškino net 55 taškų skirtumu – 121:66. Ketvirtfinalyje JAV rinktinė nepersistengdama 89:79 nugalėjo Rusijos krepšininkus.

Lietuvos krepšininkų gyvenimas – rinktinės dienoraštyje „Krepšinio širdis“.

Rungtynės

Susitikimas prasidėjo patikima Roberto Javtoko gynyba po krepšiu ir Lietuvos komandos kapitono bei Manto Kalniečio tiksliais metimais (4:0). Varžovams pirmus taškus pelnė Kevinas Durantas, bet R. Javtokas sėkmingai grūmėsi po JAV krepšiu (6:2).

K. Durantas pataikė iš toli, Lamaras Odomas – iš po krepšio ir amerikiečiai persvėrė dantykį (7:6), bet Martynas Pocius smeigė tritaškį (9:7).

Mūsiškių laimė truko trumpai. JAV krepšininkai sėkmingai išnaudojo keletą lietuvių klaidų ir vėl pirmavo, o netrukus greitomis atakomis ir dėjimais varžovai ėmė tolti, tad K. Kemzūra prašė minutės pertraukėlės (11:16).

Lietuviams nekrito tritaškiai, o JAV ekipoje siautėjo K. Durantas. Puolėjas užbaigdavo beveik visas savo ekipos atakas ir pelnydamas jau 17-ąjį tašką didino skirtumą iki dviženklio (11:21). Amerikiečių gynyba kaustė visus Lietuvos komandos veiksmus – per paskutines 5 ketvirčio minutes mūsiškiai pelnė tik tašką ir po pirmojo kėlinio atsiliko 12:23.

Antrojo ketvirčio pradžioje Lietuvos rinktinę kamavo tos pačio problemos – kamuolys vis išsisukdavo iš lanko, o varžovai atakavo tiksliau, tad jų pranašumas vis augo (14:29). Taškų „badą“ tolimu metimu nutraukė M. Pocius, bet Andre Iguodala krovė iš viršaus – distancija iki priešininkų beveik nesikeitė (17:31).

Skirtumas ėmė mažėti po R. Javtoko taškų ir dar vieno M. Pociaus taiklaus tritraškio (23:31). Tačiau mūsiškių viltis daužė sėkmingai į JAV komandos žaidimą įsiliejęs Russellas Westbrookas, o po dar vieno K. Duranto tritaškio komandas jau skyrė 17 taškų (25:42). Įpusėjus susitikimui švieslentė pranašavo niūrų vakarą Lietuvai – 27:42.

Trečiasis ketvirtis prasidėjo Jono Mačiulio tritaškiu, tačiau optimizmą braukė L. Odomo dvitaškis su papildomu baudos metimu (30:45). Mūsiškius vėl išjudino tikslūs R. Javtoko veiksmai puolime (34:45). Į Erico Gordono tolimą šūvį tuo pačiu atsakė vis labiau įsijautęs J. Mačiulis (37:48).

Emocingame ir greitame žaidime po M. Kalniečio tritaškio JAV rinktinės pranašumas dar labiau aptirpo (40:50), bet netrukus amerikiečiai jungė aukštesnę pavarą. Po jų spurto 9:0 Lietuvos rinktinė atsiliko 19 taškų (40:59).

Lietuviai ginklų nesudėjo – penki Tomo Delininkaičio taškai ir Martyno Gecevičiaus tritaškis fiksavo atsakomąjį spurtą 8:0 vėl mažino skirtumą (48:59). T. Delinikaitis siautėjo toliau – po K. Duranto metimo Lietuvos rinktinės gynėjas taikliai atakavo iš vidutinio nuotolio ir pridėjo baudą už R. Westbrooko pražangą (51:61).

Trečiąjį kėlinį Lietuvos komanda laimėjo 3 taškais, bet vis dar gerokai atsiliko (53:65).

Ketvirtajame kėlinyje komandos vėl lygiai kovojo, o skirtumas vis svyravo tarp 10-14 taškų. Amerikiečiai kontroliavo mačo eigą, bet kokius Lietuvos krepšininkų mėginimus kilti į šturmą braukdavo tikslūs K. Duranto metimai, o po eilinio jo tritaškio likus žaisti 3 min. 52 sek. viltys iškopti į finalą galutinai žlugo (64:82).

Statistika

JAV: Kevinas Durantas 38 taškai (5/12 trit., 9/13 dvit., 5/5 baudų; 9 atk. kam.), Lamaras Odomas 13 (10 atk. kam.), Russellas Westbrookas 12 (7 atk. kam.), Andre Iguodala 9, Kevinas Love’as 6, Chauncey Billupsas, Stephenas Curry ir Ericas Gordonas po 3, Rudy Gay’us 2.

Lietuva: Robertas Javtokas 15 (7/12 dvit., 1/2 baudų; 9 atk. kam.), Matynas Pocius 13 (3/5 trit., 1/5 dvit., 2/2 baudų; 7 atk. kam.), Mantas Kalnietis 10, Jonas Mačiulis 9, Tomas Delininkaitis 8, Martynas Gecevičius 6, Simas Jasaitis 5, Linas Kleiza (0/4 trit., 1/7 dvit., 2/2 baudų) ir Paulius Jankūnas po 4.

Renaldas Seibutis (5 min.) taškų nepelnė, o Tadas Klimavičius ir Martynas Andriuškevičius nežaidė.

Dvitaškiai: JAV 25/46 (54 proc.) – 16/42 (38 proc.) Lietuva

Tritaškiai: JAV 8/25 (32 proc.) – 11/28 (39 proc.) Lietuva

Baudų metimai: JAV 15/20 (75 proc.) – 9/11 (82 proc.) Lietuva

Atkovoti kamuoliai: JAV 45 – 39 Lietuva

Pražangos: JAV 16 – 16 Lietuva

Perimti kamuoliai: JAV 10 – 8 Lietuva

Klaidos: JAV 11 – 14 Lietuva

Rezultatyvūs perdavimai: JAV 15 – 13 Lietuva.